HAVAİ FİŞEK


Havai fişekler estetik ve eğlence amaçlı kullanılan düşük patlayıcı güçlü piroteknik aygıtlardır. Havai fişeklerin en yaygın kullanıldığı alan havai fişek gösterileridir. Bir havai fişek olayı (havai fişek gösterisi ya da piroteknik gösteri de denir) havai fişeklerin ürettiği efektlerin gösterisidir. Ayrıca pek çok yerde havai fişek gösterisi yarışmaları da yapılmaktadır. Havai fişeklerin değişik formlarının ortak özelliği ışık, ses, duman çıkarmaları ve havada hareket edebilmeleridir. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, gümüş renkli kıvılcımlar ve renkli alevler çıkarmak için tasarlanabilirler. Havai fişek gösterileri, dünyanın değişik noktalarında ki değişik kültürlere ve değişik dini kutlamalara göre dağılım gösterir.

Havai fişekler antik Çin’de 2000 yıl kadar önce şeytani ruhların kovulması amacıyla, karabarutun icadının bir uzantısı olarak keşfedilmiştir. Çin yeni yılı ve ilkbaharın ortasındaki Ay Festivali etkinlikleri havai fişek gösterilerini kesin olarak görebileceğiniz önemli organizasyonlar arasındadır. Çin dünyadaki en büyük havai fişek üreticisi ve ihracatçısıdır.

Havai fişekler genelde rolünü üstlendiği yere göre sınıflandırılırlar. Yerde ve havada patlayanlar gibi. İkinci bir sınıf şekli ise itici güçlü olanlar (gökyüzü roketleri) veya gökyüzüne bir kovan yardımı ile fırlatılanlar (gösteri fişekleri). Bunun gibi pek çok sınıflandırma biçimi vardır.

Havai fişeklerin en yaygın özelliği kâğıt veya mukavva bir tüp veya kaplama içerisine doldurulmuş kolay tutuşabilen (piroteknik yıldızlar) malzeme içermeleridir. Pek çok tüp veya kutucuk, tutuşturulduğunda çeşitli şekil ve renkte kıvılcım çıkartmak için birleştirilir. Gökyüzü roketleri her ne kadar ilk olarak savaş amaçlı kullanılmış olsa da havai fişeklerin en yaygın şeklidir. Her ne kadar gösteri fişekleri ticari havai fişek gösterilerinin bel kemiği olsa da bunların daha küçük çaplı ve herkesin kullanabileceği şekilleri de ülkemizde mevcuttur.

1) KENDİ BAŞIMA HAVAİ FİŞEK ATABİLİR MİYİM ?
Hayır bakanlık ve yasal hükümlere aykırıdır ruhsatlı kişiler tarafından özel izin ve ekipmanlarla atılmaktadır

2) HAVAİ FİŞEK RİSK TAŞIRMI , ZARAR
VERİR Mİ ?
Evet , kesinlikle bilinçli atılmalıdır . Bilgisizce kullanımlar bedensel zarar veya ölüm sonucu doğurabilir. Ayrıca atılacak yer , ısı, yağış, rüzgar bilgileri ekibimizce atıştan bir hafta önce öğrenilecektir. Ara ve dar sokaklar veya cam kaplama cepheli bir bina her zaman tehlikeli olabilir.

3) İZİNSİZ KÜÇÜK BİR GÖSTERİ YAPILAMAZ MI ?
Kesinlikle yapılamaz ve yapanlar hakkında savcılık ve emniyet suç duyurusunda bulunur.

4) KİMLER KULLANABİLİR ?
Sadece ehliyetli kişiler. Halk kendi başına kullanamaz.

5) NERELERDE KULLANILABİLİR?
Oteller, açık alanlar,deniz kenarları, festivaller, kutlamalar, isyeri açılıiları, düğünler, merasimler, kutlamalar.

6) HANGİ MALLAR KULLANILIR
Çin malları ve yerli mallar kullanılmaktadır. Tamamı ithal ve yüksek kalitededir.


8) KAÇAK ATIŞLARIN SONUCU NEDİR ?
Mahkemede yargılamaya ve ceza sözkonusu olabilir.

9) HİÇ KAZA OLDU MU ?
Firmamızda olmamakla birlikte , cam kırılma ufak yangınlar ve rampaların dağılması gibi küçük kazalar tespit edilmiştir.

10) NE TİP RİSKLER İÇERİR ?
Yangın, cam kırılma gibi riskler.

11) NEDEN ÇİN MALI ?
Çin ilk defa havai fişeği ve barutu bulan ülke olduğu için en kaliteli havai fişek uzmanları Çin ‘dedir. Bilinenin aksine Çin malları havai fişek konusunda dünyanın en iyi ürünleridir.

12) KAÇ GÜN ÖNCEDEN İZİN ALINMALI ?
Atıştan en az 3 gün önce izin alınması için ve Yalova dışı bölgelerde ise 1 hafta önceden haber verilmesi ve kontrat yapılması uygun olacaktır.

13) KUTLAMAM İÇİN AYARLADIĞIM OTELDE ATILABİLİR Mİ , OTEL YÖNETİMİ İZİN VERİR Mİ , ORGANİZATÖRUM İZİN VERİR Mİ ?
Karar tamamen size aittir. Siz havai fişek parasını paketten çıkartabilirsiniz. Dikkat, organizatör kaçak atışı size daha ucuz gösterebilir bu durumda sorumlu yine siz olmaktasınız , çünkü kutlama sahibi kanuna göre direkt olarak sorumludur .

14) NERELERDE ATIŞ YAPILABİLİR ?
Oteller , açık alanlar ve restaurantlar uygundur . Mahalle araları ve yerleşimin yoğun olduğu alanlarda tercih edilmemektedir.Ayrıca yalova emniyetinin belirlediği atış alanları içerisinde olmalıdır atış alanının

15) YALOVA DIŞI ATIŞLAR NASIL YAPILIR ?
Haber verilmesinden sonra en az 2.5 milyar TL ‘lik atış bedeli olmak kaydıyla üzerine yol ve kalma bedeli ilave edilir. İstenirse kalma ücreti karşı taraf tarafından ödenir

16) ÖDEME NASILDIR ?
Yarısı peşin, diğer yarısı atış anında ödemelidir.

17) PİYASADA BİR ÇOK FİYAT SÖYLENİYOR, ACABA HANGİSİ GERÇEK FİYATLAMADIR NASIL ANLAYACAĞIM ?
Genelde tüketicileri yanıltmak için piyasada pek çok model oluşturmuşlardır. Sizlere 100 atış , 1500 atış gibi gerçekçi olmayan rakamlar söyleyerek kafa karıştırmaktadırlar. Ayrıca bu sayılar neye göre verilmektedir. Küçük bir batarya grubu 8’li, 16’li , 25’li , 37’li vs. olabilirken bir gök bombası tek başına hepsinden fazla efekt yapmaktadır. Bu durumda tüketicilerin vermesi gereken en doğru karar adetler değil ,dolu dolu bir gösteri sunulmasını temin etmektir.